Презентація виставкового проєкту «Мазепинці – поборники незалежності України»

16 грудня 2022 року  в музеї історії Полтавської битви  відбулася презентація виставкового проєкту , розробленого науковими працівниками ДІКЗ «Поле Полтавської битви» і реалізованого за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.   Він присвячений першій українській політичній еміграції початку ХVІІІ століття,  однодумцям гетьмана Івана Мазепи, які після  Полтавської битви 1709 року змушені були жити і працювати далеко за межами Вітчизни.

По смерті Мазепи в Бендерах козацтво вільними голосами обрало нового гетьмана Пилипа Орлика, який сформував еміграційний уряд, згуртував навколо себе найкращих представників козацької старшини.

Це була перша українська політична еміграція, яка продовжила боротьбу за визволення України. Її важливим здобутком було розроблення «Правового укладу та Конституції відносно прав і вольностей Війська Запорозького». Цей документ, прийнятий 5 квітня 1710 року, у преамбулі та шістнадцяти статтях зафіксував основні принципи організації та функціонування Української держави на демократичних засадах. Головним завданням емігрантів було створення коаліції європейських країн проти Московії за звільнення України.

Мета цього проєкту полягає в популяризації знань про видатних українців, поборників незалежності нашої держави. Йдеться про основні віхи життя та діяльності Пилипа Орлика, Андрія Войнаровського, Костя Гордієнка, Григорія Герцика, Федора Мировича, Федора Нахимовського, Клима Довгополого, Дмитра Горленка, Ганни Орлик, Григора Орлика.

 

DSCN1477
DSCN1479
DSCN1604
DSCN1605
DSCN1628
DSCN1650
DSCN1675
DSCN1719