Пам’ятник захисникам фортеці Полтава та коменданту О.С. Келіну

Встановлений у дні помпезного святкування 200-річчя Полтавської битви 26 червня 1909 року на місці Мазурівського горнверку колишньої Полтавської фортеці. Автори проєкту відомі митці – О. Більдерлінг та  А. Обер. Пам’ятник являє собою композицію куба і прямокутної призми, складених із окремих блоків граніту на основу з гранітних уступів. На п’єдесталі з фасадної сторони встановлена фігура бронзового лева, а з трьох інших сторін розміщені природні глиби граніту. Вгорі над левом – герб губернської Полтави. В автентичному варіанті пам’ятника обеліск увінчувала бронзова фігура двоголового орла, якого демонтували 1921 року.

Підставою для визначення місця пам’ятника послужили картографічні джерела початку ХVІІІ століття та  «Щоденник бойових дій Полтавської битви» літератора Петра Крьокшина, який у 40-х роках ХVІІІ століття створив героїчну епопею про оборону Полтави московським гарнізоном.

Бронзова дошка з меморіальним написом інформує про так звану тримісячну  героїчну оборону Полтави. Зазначено також, що  21-22 червня «останні жорстокі штурми відбиті доблесними полтавцями». Лист О.Келіна до О.Меншикова від 21 червня 1709 року і щоденник шведського фенрика Р.Петре спростовують це. Історичні джерела також свідчать, що це була облога фортеці союзним шведсько-українським військом, яка тривала  з 1 травня по 27 червня 1709 року, в них відсутні відомості про активну участь місцевих жителів  у «героїчній обороні» міста.

Пам’ятник є своєрідним орієнтиром меж фортеці, бо розташований на місці укріплення Полтави періоду облоги міста 1709 року, де проходили бойові дії.

Входить до складу Комплексу пам’яток «Поле Полтавської битви» (Постанова КМУ від 3.09.2009р. №928 «Про занесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України», охоронний номер 160009-Н). Є пам’яткою історії та монументального мистецтва.

 

 

kelin_2
kelin_1
kelin_4
093