Державний історико-культурний заповідник

Поле Полтавської битви

1709-2020
Замовити екскурсію
Дистанційний тур

ДІКЗ «Поле Полтавської битви» на дистанційному доступі

У зв’язку із низкою заходів, пов’язаних із запобіганням випадків захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, протидії поширенню коронавірусу COVID-19 та з метою організації змістовного дозвілля в умовах самоізоляції пропонуємо відвідати музей історії Полтавської битви дистанційно.

відвідати дистанційно

Про заповідник

Меморіалізація місця, на якому відбулася історична подія, розпочалася одразу після Полтавської битви. Поступово навколо поховання загиблих петровських воїнів сформувалося містечко з алегоричною назвою «Шведська Могила». 26 червня 1909 року тут відкрили музей Полтавської битви, а 1950 року його поновили.

1981 року оголошено Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви» загальною площею з охоронною зоною 720 гектарів. Важливу роль у його створенні відіграв Л.Вайнгорт – головний архітектор Полтави протягом 1938 – 1970 рр.

Комплекс пам’яток «Поле Полтавської битви» занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як об’єкт історії національного значення (постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 р. №928, охоронний номер 160009-Н).

Сьогодні це важливий науково-методичний центр та цікава туристична локація Полтавщини. Його відвідують туристи з усіх континентів планети. Подіями Великої Північної війни особливо цікавляться європейці, адже серед її учасників були пращури сучасних шведів, росіян, українців, фінів, норвежців, данців, німців, поляків, турків, молдаван, білорусів, англійців, литовців, естонців, латишів, чехів, румунів, французів.

Детальніше про заповідник
720
гектарів території
20
історичних пам'ятників
9
залів експозиціі

Експозиція музею

Історія музею розпочалася в дні помпезного святкування 200-річчя Полтавської баталії. Поразка в російсько-японській війні, революція 1905–1907 років, пожвавлення національних рухів спонукали владу до посилення імперського патріотичного виховання населення шляхом пропаганди воєнно-історичного минулого, прославлення могутності Російської держави та її армії. Однією із вигідних для цього тем стала перемога Петра І 1709 року. Імперія продовжувала творити міф про Полтавську битву як «преславну вікторію». У серпні 1908 року Микола ІІ підписав указ про створення Міжвідомчої комісії з підготовки святкування 200-річчя Полтавської битви на чолі з генералом від кавалерії бароном О. Більдерлінгом. Місцем проведення цілої низки спланованих урочистих заходів була Полтава. До ювілейної дати в місті звели пам’ятники та відкрили музей Полтавської битви на Шведській Могилі.

Фундатором і першим директором (1909-1918) музею був відомий полтавець Іван Павловський (1851-1922). Тридцять дев’ять років він викладав історію в Петровському Полтавському кадетському корпусі (1874-1913). Учений був одним із засновників та незмінним секретарем Полтавської губернської вченої архівної комісії (1903-1918), діяльним членом Полтавського церковного історико-археологічного комітету (1906-1917), неодноразово обирався гласним Полтавської міської думи. Сучасні історики до цього часу користуються бібліографічними довідниками з історії Полтавщини, виданими І.Павловським.

Екскурсії

Екскурсії

Музей пропонує ряд різноманітних екскурсій, які будуть цікаві і дорослим, і дітям

Детальніше про екскурсії

Онлайн виставки

“Предмети розповідають”
(речі, передані Товариством військової історії Швеції (SMB))
Фондова онлайн-виставка, присвячена 315-й річниці укладення українсько-шведського воєнно-політичного союзу

Онлайн виставки

Контакти

Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви»

вул. Шведська Могила, 32, м. Полтава, 36013, Україна

їхати автобусом №45, №55 до зупинки «Музей історії Полтавської битви»

+38 (066) 573-31-82 (мобільний)
poltavskabytva@gmail.com
Замовити екскурсію