Пам’ятник на місці відпочинку Петра І після Полтавської битви

У 1802 році колишній центр Полтавського козацького полку набув статусу губерніального міста, що засвідчило важливе ідеологічне значення для російської імперії події 1709 року. Поступово місто перетворилося на своєрідний пам’ятник Полтавській битві.

У 1817 році до приїзду в Полтаву імператора Олександра І на території колишньої фортеці був встановлений простий цегляний обеліск на місці будинку козака Г. Магденка. Підґрунтям для встановлення пам’ятника більше ніж через століття після історичної події були або народні, або спеціально вигадані на той час легенди про те, що тут квартирував комендант Полтавської фортеці полковник Олексій Келін і зупинявся цар Петро І після Полтавської битви (достеменно ці факти джерелами не підтверджуються).

Новий пам’ятник взамін старого встановили 1849 року до 140-річчя Полтавської битви. Його авторами були відомі на той час петербурзькі митці – архітектор О.Брюллов і художник І.Гамбургер. Автори використали традиційну античну військову символіку. Пам’ятник має зображення двоголового орла – символу російської імперії – та горельєф лева, який спить.

Імперія творила «героїчний полтавський міф» з метою формування своєї ідеології, знищуючи історичну пам’ять українців. Пам’ятка слугує нагадуванням про сфальсифіковану історію Полтавської битви. Разом із тим є своєрідним орієнтиром меж Полтавської фортеці початку ХVІІІ століття, неподалік від цього місця знаходилися Курилівські ворота, від яких починався шлях на Харків.

Входить до складу Комплексу пам’яток «Поле Полтавської битви» (Постанова КМУ від 3.09.2009р. №928 «Про занесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України», охоронний номер 160009-Н). Є пам’яткою історії та монументального мистецтва.

peter_rest_3
IMG_20200418_144525_HDR
109